Antalya`da Gezilecek Yerler

Antalya`da Gezilecek Yerler

Antalya`da Gezilecek Yerler


Antalya’da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin ve dünyanın en önemli turizm merkezlerinden bir tanesi olan Antalya, her yıl dünyanın pek çok farklı ülkesinden milyonlarca turist ağırlıyor. Bununla birlikte ülkemizin de birçok bölgesinden Antalya'ya tatil için gidenlerin sayısı da bir hayli fazla. Mükemmel sahilleri, tarihi yapıları ve sahip olduğu doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Antalya, özellikle yaz mevsiminde büyük göç alıyor. Kış mevsiminde bile denize girilecek kadar güzel bir iklime sahip olan Antalya, adeta bir tatil cennetini andırıyor. Her ne kadar Antalya denince insanların aklına deniz, kum ve sahil gelse de, Antalya'da gezilecek yerler sadece bunlarla sınırlı değil. Antalya'da nereye gidilir sorusu, sık sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Biz de bu yazımızda sizlere Antalya'da gezilecek yerler konusuna değindik. Gelin hep beraber Antalya'da mutlaka gezilmesi gereken yerler nereler sorusuna göz atalım.

Düden Şelalesi

Antalya’da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biri hiç kuşkusuz Düden Şelalesi. Muratpaşa’ya bağlı Çağlayan Mahallesinde bulunan Düden Şelalesi, mükemmel görüntüsü ile insanı büyülüyor. Yaz mevsiminde  piknik yeri arayanlar adına muhteşem bir yer imkanı sunan Düden Şelalesi, son derece kolay bir ulaşım ağının içerisinde yer alıyor. Antalya merkezden yalnızca 10 km mesafede bulunması da ulaşım konusunda rahat bir imkan veriyor. İçerisinde mağara ve oyuklar bulunması da harika bir görüntü oluşturuyor. Şelaleyi görmek için 5 TL ödemek gerekmektedir. Tüm hafta boyunca girişler serbesttir ve saat 08:00 ile 19:00 arasında şelalede bulunmak mümkündür.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi ,Alanya’ya bağlı bulunan Hisariçi Mahallesinde yer almaktadır. 6 kilometrelik surlara sahip olan kalenin Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı imparatorluğuna ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Alanya Kalesi, tarihin izlerini en belirgin şekilde yansıtan bir eser olarak karşımıza çıkıyor. Kale içerisinde ahşap ve kagir tarihi evler bulunuyor. Kaleye giriş yapmak isteyen kişilerin 30 TL ücret ödemesi gerekiyor. Haftanın sadece Pazartesi günü kapalı olan Alanya Kalesi, 10:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık. Müze kart sahibi kişilerin kaleye girişi ise ücretsiz.

Dim Çayı

Antalya'nın Alanya ilçesi sınırlarında yer alan Dim Çayı, ülkemizin en önemli turizm yerlerinden biridir. İlçe merkezine yaklaşık olarak kilometre kadar uzaklıkta bulunması, ulaşım anlamında kolaylık sağlıyor. Burada bulunan restoranlardan yemek yerken, Dim Çayının huzur verici sesini dinlemek oldukça etkileyici olsa gerek. Ayrıca rafting gibi ekstrem sporların yapımına uygun olması bölgenin tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biri. Sabahın ilk saatlerinden gece 01:00'e dek ziyaretçilere açık olan Dim Çayını ücretsiz bir şekilde ziyaret etmek mümkündür.

Side Antik Kenti

Side, Manavgat’ta yer alan bir yerleşim yeridir. Burası doğal liman özelliğine sahip olmasından dolayı, ticaret merkezi haline gelmiştir. Side Antik Kenti, yarımada üzerinde bulunmaktadır. Mimari yapısını koruması ve deniz ile içiçe olması, Side Antik Kentine ziyaretçilerin akın etmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra bilinen ilk metropol kent Side Antik Kent olarak biliniyor. Antalya merkezine 77 km mesafede bulunan Side Antik Kentindeki müzeye 25 TL, tiyatroya ise 45 TL ücret ödemesi yaparak giriş yapılabilmektedir. Müze kartı olanlar ise ücretsiz bir şekilde giriş yapabilir.

Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti, Antalya'da bulunan en eski Antik kentlerden biridir. Kemer ilçesinde yer alan Beydağları Milli Parkının içindeki bu kent, Olimpos Çayı tarafından oluşturulmuş vadinin iki yakasında bulunuyor. Güney yakasında yer alan nekropolde kayalara oyulan oda mezarlar mevcuttur. Kuzey yakasında ise bir yol bulunmakta ve bu yoldan İyon tapınağına gidilmektedir. Daha önce Caretta caretta görmemiş olanlar burada görme imkanına sahip olacaktır. Antik Kente 30 TL ödeyerek giriş yapılabilmektedir. Saat 08:00'de açılan kentin kapanışı 21:00'dir. Her gün açık olan Olimpos Antik Kenti , Antalya'da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer verilmesi tavsiye edilen bir yerdir.

Patara Antik Kenti

Kaş ilçesinin sınırlarında bulunan Patara Antik Kenti, bir zamanlar liman olarak ün kazanmıştır. Kentte ön plana çıkan yapılar anıtsal cadde, antik tiyatro ve farklı taş bloklardır. Ayrıca mükemmel bir sahili de bulunan Patara, 30 TL ücret ile girilebilen ve hafta boyunca ziyaretçi ağırlayan bir kenttir. Yine müze kart sahipleri ücretsiz şekilde giriş yapma imkanına sahiptir.

Tahtalı Dağı Teleferik Tesisleri

Tahtalı Dağı, Olimpos Bey Dağları Milli Parkında içerisinde bulunan, kırıntılı ve karbonatlı kayaçlardan meydana gelen bir noktadır. Yüksekliği 2365 metredir ve buraya ulaşım Teleferik ile yapılmaktadır. Dünyadaki en uzun teleferik yoluna sahip olma özelliğini taşımaktadır. Zirveden Kemer ve çevresinde yer alan diğer ilçeler net olarak görülmektedir. Teleferik fiyatları gün batımı, gün doğumu, yerli/yabancı kriterleri göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Normal şartlarda bir yetişkin 85 TL öderken, 6-12 yaş arasındaki bireylerden 47.5 TL ücret alınmaktadır. 6 yaşın altındaki çocuklardan ise ücret talep edilmemektedir. Diğer taraftan gün batımında teleferik ücretlerine baktığımızda, yetişkinler için 145 TL, olurken 6-12 yaş arasındaki bireylerden 72.5 TL ücret ödenmesi gerekmektedir. 6 yaşın altındaki çocuklardan ise 30 TL ücret alınmaktadır. Gün doğumunda teleferik turu yapmak isteyen kişiler yetişkin bir kişi için 100 TL, 6-12 yaş arasındaki bir birey için 50 TL ödemelidir. 6 yaşın altında bulunan bireylerden ücret talep edilmemektedir. Son olarak yabancı turistlerden gün batımında 51 Euro, gün doğumunda 40 Euro, normal zamanda ise 33 Euro ücret talep edilmektedir.

Aspendos Antik Tiyatrosu

Antalya'nın Serik ilçesi sınırlarında bulunan Aspendos Antik Tiyatrosu, M.S 2. yüzyılda Yunan mimar Zeno tarafından inşa edilmiştir. 7000 seyirciyi ağırlama alanı olan bu tiyatro, pek çok konserin yapılmasına olanak tanıyor. Aspendos Antik Kentine 50 TL giriş ücreti ödemek gerekiyor.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Manavgat'ta yer alan Bozyaka Mahallesi'nde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı, Isparta iline bağlı olan Sütçüler ilçesine başlayan bir parktır. Uzunluğu 14 kilometredir ve ülkemizin en uzun kanyonları arasındadır. Özellikle rafting severlerin en fazla tercih ettiği yerlerden biridir. Mükemmel doğası ile ön plana çıkan Köprülü Kanyon Milli Parkı, diğer taraftan bir mesire alanı olarak da ziyaret edilmektedir. Antalya merkezine 81 kilometre mesafede yer alan bu kanyona sadece 3 TL ücret ödemek yeterlidir.

Dim Mağarası

Dim Mağarası Antalya şehrinin merkezine 140 km mesafededir. Ülkemizde ziyaret edilebilen en büyük 2. mağara unvanını taşımaktadır. Mağara gezilerini sevenlerin mutlaka görmesi gereken önemli yerlerden biridir

Myra Antik Kenti

Antalya merkezinden 136 kilometrelik mesafede yer alan Myra Antik Kenti, açık hava tiyatrosu ve Nikolaos Kilisesi ile ün kazanmıştır. Oluşturulduğu dönemin tarihini yansıtan yapıları ile kendisini Myra Antik Kenti, 45 TL ödeyerek ziyaret edilmesi mümkün olan nadide yerlerdedir.

Konyaaltı Plajı

Ülkemizin boyutsal manada en büyük plajı olarak bilinen Konyaaltı Plajı, 7 ile 8 kilometre uzunluğa sahip plajı ile biliniyor. Plajın bulunduğu bölümde konaklamak isteyenler için birçok otel seçeneği yer alıyor. Plajın mavi bayraklı olması, tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden biri. Plajda şezlong veya şemsiye kullanmak isteyenler 20 ile 40 TL arasında bir ücret ödemelidir. Antalya merkezine oldukça yakın olması ve belediye otobüsleri ile ulaşılması sebebiyle birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapan Konyaaltı Plajı, merkezden sadece 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Manavgat Şelalesi

Adından da Manavgat ilçesinde yer aldığı anlaşılan Manavgat Şelalesi, Manavgat ilçesine 3 kilometrelik mesafededir. Antalya merkeze ise 70 km uzaklıkta olan bu bölge her sene binlerce turiste de ev sahipliği yapmaktadır. Pek çok restoranın bulunduğu, ayrıca piknik yerinin olduğu bu mükemmel şelaleyi kesinlikle görmeden Antalya'da gezdim demeyin.

Perge Antik Kenti

Son derece gösterişli ve büyük olarak bilinen Perge Antik Kenti, Antalya ilinin merkezine 15 kilometre mesafede bulunuyor. Bununla birlikte Perge Antik Kenti, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesinde de kendisine yer bulan bir yerleşim yeridir. Bu kentte bir stadyum ve bir tiyatro bulunmaktadır. Kente giriş için 50 TL ödemek gerekmektedir ve her gün ziyaretçilere açıktır.

Karain Mağarası

Ülkemizde bulunan ve içerisinde yaşamın olduğu en büyük mağara olarak bilinen Karain Mağarası, Antalya ile Burdur yolunda yer alan Yağca Mahallesindedir. Antalya ile Burdur güzergahına sefer yapan minibüslere binerek Yağca Köyünde inerek ya da kendi kişisel aracınızla Karain Mağarasına gidilebilir. Mağaraya girmek için 10 TL ücret ödemek gerekmektedir.