Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Beşikdüzü Gezilecek Yerler


Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Miladın başlangıcından itibaren en eski limanlardan birine ev sahipliği yapmış Trabzon’un o güzel ilçesine bir tatil planınız varsa Beşikdüzü gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekir.

Verimli ve dolu dolu geçirilen bir tatil için öncesinde ufak bir araştırma yapmak tatilinizi daha iyi geçirmenize yardımcı olabilir. Yemyeşil ormanları ve tertemiz havasıyla ziyaretçilerini büyüleyen bu ilçeye giden tekrar gitmek istiyor.

Tarihte doğal liman olarak anılmasının yanı sıra ilçenin birçok yerinde tarihi yapılarla karşılaşabilirsiniz. Siz değerli okuyucularımıza Beşikdüzü ilçesinin gezilebilecek tüm tarihi ören yerlerini ve doğal güzelliklerini listeledik. Ayrıca, ilçe nerededir ve nasıl gidilir gibi aklınızdaki soru işaretlerini de yanıtladık.

Karadeniz’in rüyası olan Beşikdüzü’ne seyahat rotanız için eşsiz yerleri de eklemek için içeriğimizin devamını okuyabilirsiniz.

Dipnot:Beşikdüzü ilçesinde yaşayan veya daha önce ilçeye ziyarette bulunan okuyucularımız aşağıda yer alan bölüme yorum yapabilirsiniz. Böylelikle, hem ilk defa ziyaret edecek olan kişilere ışık olabilir hem de mutlu anılarınızı paylaşarak çoğaltabilirsiniz.

Beşikdüzü İlçesi Nerededir?

Miladın başlangıcıyla birlikte Osmanlı Devleti’nden bu yana yoğun olarak yerleşim görmüş olan Beşikdüzü, Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Karadeniz Bölgesi’nin en önemli noktalarından biri olan ilçeye bir seyahat planınız varsa çok doğru bir seçimde bulunmuşsunuz.

Çünkü ilçe geniş bir alanda yer alarak Trabzon’da gezilecek birçok yere ev sahipliği yapmaktadır. Beşikdüzü ilçesi güneyde Şalpazarı ve Tonya, doğuda Vakfıkebir, batıda Giresun’un Eynesil ilçesiyle komşu olup aslında bölgenin merkezi bir konumu olmaktadır.

Kuş cıvıltıları, tertemiz doğası ve kibar esnafları sayesinde aradığınız o masalsı tatili bu ilçede yakalayacaksınız.

Beşikdüzü İlçesi’ne Nasıl Gidilir?

Beşikdüzü İlçesi’ne ulaşım için iki seçenek mevcuttur: karayolu ile ulaşım, hava yolu ile ulaşım.

Şahsi aracınızla yeni yerler keşfederek tatil yapmayı seviyorsanız sizin için karayolu ile ulaşım en doğru seçenek. İlçenin bazı önemli noktalara olan uzaklığını aşağıda bulunan tablodan kolayca inceleyebilirsiniz.

Trabzon

95,9 km

İstanbul

1014 km

Ankara

681 km

İzmir

1367 km

Rahatına düşkün olanlar ve uçakla seyahat etmeyi sevenler içinse hava yolu ile ulaşım en doğru tercih olacaktır. Bulunduğunuz şehrin havalimanından Trabzon Havalimanı’na gidebilir, ardından özel aracınızla ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak Beşikdüzü ilçesine ulaşabilirsiniz.

Toplu taşımaile ilçeye ulaşmak isteyenler aşağıda yer alan listedeki otobüsleri ve hatları kullanabilirler.

  • Otobüs: 277A (Oğuz-Resullü)
  • Hat Adı: 276 (KTÜ)
  • Hat Adı: 525 (Şalpazarı)

Sabah ilk otobüs 06:00’da ve son otobüs ise 22:00’da kalkmaktadır.

Trabzon Beşikdüzü Gezilecek Yerler

·Kuş Kalesi-Kale Kayası

İlçe merkezinde Akçiriş ve Çıtlaklı köyleri arasındaki vadide, vadiye doğru uzanan bir çıkıntı üzerinde yer almaktadır. İl merkezine 15 km uzaklıktadır.

Çıkıntının bir avlanma yeri olduğu söyleniyor. Bu nedenle “Kuş Kalesi” olarak da anılmaktadır. Ancak aynı zamanda "Kale Kayası" olarak da bilinir. Çıkıntının yüksekliği yaklaşık 30 metredir. Bu çıkıntı ile eğimin birleştiği yerde iri taşların üst üste yığıldığı bir duvar kalıntısı korunmuştur. Çıkıntının kenarı diktir.

Bu küçük kale, aşağı Ağasar Vadisi ve üst sırt üzerindeki eski yolu kontrol etmek için inşa edildi. Üst yol, sizi Ağasar Kalesi yakınlarındaki Şalpazarı bölgesinin üst kısmından dağlara götürmektedir.

Bu sayede kaleyi gezdikten sonra Şalpazarı’nda bulunan tarihi yerleri de gezebilirsiniz.

·Şahmelik Kalesi-Kalegüney Kalesi

İlçe merkezinde Kalegüney ve Ardıçak köyleri arasında yer almaktadır. Buraya Kalegüney köyü üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu nedenle bu kaleye Kalegüney Kalesi de denilmektedir.

Sırttaki yıkık kale, kuzeydeki köyün adından dolayı “Şahmelik Kalesi” olarak anılır. Kalenin yapım tarihi bilinmemekle birlikte geç Roma ve erken Bizans dönemleri arasında yapıldığı sanılmaktadır. Kayaya oyulmuş merdivenlere kuzeyden veya güneyden çıkılmaktadır. En üstte, kayada farklı boyutlardaki odaları işaretleyen oyuklar ve dikme delikleri var. Bu izler, kalenin bölgeyi ve yolları kontrol eden birkarakol olduğunu kanıtlıyor.

·Kapılıkaya

Bir kaya kütlesinin köşesine oyulmuştur. Kapılıkaya olarak bilinir. Kilisenin kapısı dikdörtgen planlı ve yüksek eşiğe sahiptir. Kapının üzerinde kemerli bir görünüm belirir.

Duvarlar düzleştirilmiştir ve duvarlardaki desenler, bir zamanlar kaya yüzünde fresklerin olduğuna tanıklık etmektedir. Duvarlarda bir zamanlar burada freskler olduğunu kanıtlayan izler görülebilir. Taş kilisenin eşiğinin yüksek olması nedeniyle bir imtihan görevi gördüğü düşünülmektedir.

·Bayırköy Kaya Kiliseleri-Kapılıkaya

Beşikdağ Tepesi’nin doğu yamaçlarında yer alan Bayırköyde iki adet kaya kilisesi bulunmaktadır. 14. ve 15. yüzyıllardan kalmadır.

Sultan II. Mehmed (1451-1481) döneminde, bölge Osmanlı yönetimi altında yeniden düzenlendi ve Hristiyanlar tarafından iskân edildi.

Kaya kiliselerinden biri Bayırköy merkeze yakın bir yerde bulunuyor. Yolun kenarlarında ve üst kısımlarında doğal mağaralar bulunmaktadır.

·Çeşmeönü Kale Kalıntısı

Kent merkezinin batısında, Ağasar Nehri’nin ağzında, liman mendireğinin başında ve denize doğru uzanan bir burnun ucunda terk edilmiş bir kale yer alır.

Ancak bu kalenin kalıntıları büyük bir kısmı yıkılmış olarak günümüze kadar gelmiştir.

Kara tarafında iki büyük kare kulenin kalıntıları vardır. Burada bir kale kapısı olduğu söylenmektedir. Çeşmeönü Kalesi 1486 kayıtlarında Liyopoli olarak anılır. Daha sonra bu isim Yavabolu olarak değiştirilmiştir.

Bu nedenle Çeşmeönü Kalesi’nin tarihi hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak, eski haritalar bu sahildeki demirleme noktalarını gösteriyor. Kale ve önündeki doğal liman, bir zamanlar Karadeniz’deki deniz trafiği için önemli olduğunu gösteriyor.

Kapanış

Karadeniz’in tarihi mücevheri bu ilçeye yolunuz düşerse şehrin önemli parklarından olan Şehit Üsteğmen Erdal Kurtoğlu Parkı’nı ziyaret ederek bir çay içebilirsiniz. Böylelikle Beşikdüzü gezilecek yerler öncesinde ufak bir mola vermiş olursunuz.

Tatiliniz bittikten sonra da mutlaka sayfamıza uğramayı unutmayın. Yaşadığınız anıları aşağıda yer alan yorumlarda anlatarak bizlerle de mutluluğunuzu paylaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli tatiller!