Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Gazlıgöl Gezilecek Yerler


Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Kaplıcalar diyarı olarak bilinen bölge için Gazlıgöl gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Sadece kaplıcalar değil tarihi ören yerleri ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen bu muhteşem ilçe, bölgenin en değerli yerlerinden biridir. Bavulunuzu hazırladıysanız, tatil rotanızı oluşturduysanız birçok merkezi konuma giden yolun üzerinde bulunan Gazlıgöl ilçesine de mutlaka uğramalısınız.

Yoğun iş hayatı, uzun okul dönemlerinin ardından herkes bir hafta sonu veya denk getirdiği resmî tatiller için kaçamak yapacak huzurlu bir mekân aramaktadır. Özellikle ailenizle birlikte bir tatil planlıyorsanız Gazlıgöl sizin için en doğru seçeneklerden birisidir.

Siz değerli okuyucularımız için özenle hazırladığımız bu içerikte; Gazlıgöl Afyon’un neresinde, Gazlıgöl nereye bağlı sorularını ve beraberinde ilginizi çekecek tüm detayları paylaşacağız.

Dipnot:Eğer Gazlıgöl’e daha önce uğradıysanız ya da bu bölgede yaşıyorsanız bildiğiniz bilgileri ve anılarınızı paylaşabilirsiniz. Sizler de bilirsiniz ki mutlu anlar paylaştıkça çoğalır 😊İlk defa gidecek olan tatilciler için siz de yorum yaparak yardımcı olabilirsiniz.

Gazlıgöl Nerededir?

Gazlıgöl ilçesi birçok büyük merkez şehirlere giden anayolun üzerinde yer almaktadır. Bu yüzden yılın her mevsimi binlerce ziyaretçiyi konaklamaktadır. Gazlıgöl, Afyonkarahisar ilinin en önemli ilçelerinden biridir.

Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu bölgesi sınırlarında yer alır. Kuzeyinde Eskişehir, kuzeybatısında Kütahya, doğuda Konya, batıda Uşak, güneyinde Burdur, güneydoğusunda Isparta, güneybatısında ise Denizli iline komşudur.

Birçok şehre yakınlığından dolayı coğrafi açıdan Türkiye’nin en önemli geçiş bölgesidir. Eğer uzun soluklu bir tatil imkânınız varsa hem Afyon Gazlıgöl gezilecek yerler hem de çevre illerde bulunan gezilecek yerlere uğrayarak dolu dolu bir tatil yaşama fırsatı yakalayabilirsiniz.

Gazlıgöl’e Nasıl Gidilir?

Gazlıgöl’ün geçiş bölgesinde yer aldığını belirtmiştik. Aşağıdaki listede yer alan şehirlerden kolaylıkla ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara

275 km

İstanbul

452 km

Konya

232 km

Muğla

449 km

İzmir

338 km

Kütahya

98 km

Antalya

292 km

Denizli

220 km

Eskişehir

175 km

Nevşehir

447 km

Gazlıgöl ilçesine ulaşım sağlamak için üç seçenek mevcuttur. Bunlar: otobüs ile ulaşım, tren ile ulaşım, havaalanı ile ulaşım.

  • Otobüs ile Ulaşım

Otogardan direkt olarak geçen otobüslerin güzergâh saatleri şu şekildedir:

  • Hareket (Gazlıgöl): Sabah 07:00/ Akşam 20:00
  • Hareket Afyonkarahisar: Sabah 07:30/ Akşam 21:00
  • Tren ile Ulaşım

Afyonkarahisar merkezinden Gazlıgöl ilçesine ulaşım sağlamak için günde 2 kez tren seferi bulunmaktadır.

  • Kalkış-Varış: 07:55-08:15
  • Kalkış-Varış: 12:39-13:05

Bir diğer seçenek ise Eskişehir’den Gazlıgöl ilçesine gelen 2 tren seferidir.

  • Kalkış-Varış: 10:25-13:33
  • Kalkış-Varış: 18:30-21:26
  • Havaalanı ile Ulaşım

Afyonkarahisar’da bir tane havaalanı bulunmaktadır. İsmi Zafer Havaalanı’dır. Gazlıgöl kasabasına uzaklığı 45 kilometredir. Havaalanında inen ziyaretçiler için Gazlıgöl ilçesine servis ile ulaşım sağlanmaktadır.

Afyon Gazlıgöl Gezilecek Yerler

·Emre Gölü

Tarihi Frig Vadisi’nin çekim merkezi olan Emre Gölü, Afyonkarahisar sınırları içindeki doğal oluşumlu en küçük göldür. Yaklaşık alanı 5 km²’dir. İhsaniye ilçesi, Frig Vadisi'nde Döğer ilçesi ile Bayramaliler köyü arasında yer almaktadır

Frig Vadisi Geliştirme Projesi kapsamında 2018 yılında hizmete açılan Emre Gölü sosyal tesisinde, Kral Midas’ın gemisiyle gölde tekne turu yaparak göl çevresindeki Frig kaya anıtlarını gözlemleyebilir, bölgeyi keşfedebilirsiniz. Bisiklet kiralayarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Göl manzarası eşliğinde yiyecek ve içeceklerin tadını çıkarabilirsiniz.

·Yılanlıtaş

Afyon İhsaniye İlçesi Kayıhan Kasabası, Aslantaş Anıtı’nın batısındaki kayalık Göynüş Vadisi’nde yer almaktadır. Anıtın önünde iki yılan birbirine dolanmış olduğundan ve kapının iki yanında mızrak tutan ve yılanı kucaklayan iki savaşçı tasvir edildiğinden Yılanlıtaş olarak adlandırılmıştır. Dışta bir aslan başı kabartması ve bir pençe kabartması görebilirsiniz. İnşasının M.Ö. 700 civarında olduğuna inanılıyor.

·Matlaş

Afyon İhsaniye ilçesi Kayıhan ilçesinde Aslantaş ve Yılanlıtaş abidelerine yaklaşık 500 metre mesafede yer almaktadır. Matlaş gömülü anıt, MÖ 8. yüzyılda inşa edilmiştir. Yüzyılın Frig anıtıdır. Anıtın arkasında şadırvan ve örtüsü ile mihrap yer almaktadır. Tanrıça Kibele’ye verilen hediyelerin bu kuyuda saklandığına inanılır.

·Kapıkaya-2

Afyon’un İhsaniye ilçesine bağlı Döğer beldesinde, Emre Gölü kıyısından Üçlerkayası köyüne kadar uzanan kayalık bir alanda yer almaktadır.

İkinci Kapıkaya Anıtı, batıdaki lavlardan oyulmuş ahşap bir tapınağa benzetmedir. Kaya yapı gevşek olduğu için çatının üst üçgen kısmı erimiş ve önünde tanrıça Kibele’nin bir heykelinin bulunduğu bir niş açılmıştır. Milattan önce 7. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bu anıtın önünde, Frigler döneminde tanrıça Kibele için yapıldığı sanılan bir tören çıkıntısı bulunmaktadır.

·Frig Vadisi

Kiliseler, Metropolis, Peri Bacaları ve Avdalas Kalesi Ayazini’nin ilgi çekici yerlerinden bazılarıdır.

Afyonkarahisar-Seyitgazi yolu üzerinde yine 28. kilometresinden kraliyet mezar odası olan Aslantaş'a ve Matlaş’ın Frig açık hava tapınağına Göynüş Vadisi platosundan bir kilometre uzaklıktan ulaşılabilir.

Ayrıca kamp yapmayı sevenler için birçok kamp alanı bulunmaktadır.

Kapanış

Kaplıca tatilcilerinin uğrak mekânı olan Afyon Gazlıgöl neyi meşhur diye merak edenler için yılın dört mevsimi şifalı kaplıca keyfini çıkarabilir.

Özetle, Gazlıgöl gezilecek yerler arasında görülmeye değer tarihi ören yerleri, sit alanları ve doğal güzellikler bulunmaktadır.

Gazlıgöl kaplıcalarının şifasından yararlanmış olan okurlarımız tecrübelerini aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilir. Ayrıca gezilecek yerleri de gezenler yorum yaparsa ilk defa ilçeye gidecek olan okuyucularımıza öneride bulunmuş olurlar. Böylelikle yaşanan anılar paylaşıldıkça mutluluk çoğalır!