İzmir`de Gezilecek Yerler

İzmir`de Gezilecek Yerler

İzmir`de Gezilecek Yerler


İzmir'de Gezilecek Yerler

Türkiye'nin en güzide şehirlerinden biri olan İzmir, Ege Bölgesinde yer almakla beraber yaklaşık olarak 4,5 milyonluk nüfusu ile, ülkemizdeki en büyük 3. kent olma özelliğini taşıyor. Tarihin derin izlerini bünyesinde barındıran İzmir, ayrıca tam bir doğa harikası. Yıl boyunca yüklü sayıda turisti ağırlayan İzmir, aynı zamanda tam bir ticaret, fuar ve öğrenci merkezi konumunda. Cadde ve sokakları gün içerisinde durmak bilmeyen insan yoğunluğu ile ön plana çıkan İzmir, dünyada var olan en iyi plajları ile de görenleri kendisine hayran bırakıyor. Kente gelen ziyaretçilerin merak ettiği sorulardan biri olan İzmir'de gezilecek yerler nerelerdir sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Çeşme

Yalnızca ülkemizden değil, dünya genelinden çok sayıda turisti ağırlayan Çeşme, İzmir merkezinden 86 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Burada şifalı sulara girmek, mavi bayrağa sahip plajlarda güneşlenmek ve mükemmel bir tatil yapmak mümkündür. Çeşme, ayrıca tarihi yapısıyla da ön plana çıkmaktadır. Çeşme Kalesi ile müzesi ve Osmanlı dönemine ait kervansaraylar Çeşme'yi cazip hale getiren bazı yerlerdir. İzmir'de gezilecek yerler arasında mutlaka Çeşme yer almalıdır.

Alsancak

İzmir denince akla ilk gelen semtlerden biri olan Alsancak, Konak ilçesinin sınırlarında yer almaktadır. Tarihi güzellikleri ile mükemmel deniz manzarasının bir araya geldiği Alsancak, birçok otel, bar ve restoranın yer aldığı, oldukça kalabalık olan bir yerdir. İzmir gezilecek yerler denince Alsancak mutlaka listede yer almalıdır.

Bergama

İzmir'de gezilecek yerler arasında tavsiye edilen yerlerden bir tanesi de Bergama. İzmir merkezinden 110 kilometre kadar bir mesafede konumlanan Bergama, adeta tarihin en derin izlerini bizlere yansıtıyor. Bergama, tamamıyla bir açık hava müzesi olarak biliniyor. Arkeoloji müzesi denince elbette ülkemizde akla ilk gelen yerleşim yerlerinden biri hiç kuşku yok ki Bergama olmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi başaran Bergama, rakipsiz taş mimarisiyle ön plana çıkıyor. Bununla beraber ilçede yer alan ve MS. 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu zamanında yapılan Sarepeion Tapınağı, tam 14.000 kitabın yer aldığı Bergama İlçe Halk Kütüphanesi ve fıstık çamlarıyla adından söz ettiren Kozak Yaylası, İzmir'e gezmeye gelen kişilerin mutlaka görmesi tavsiye edilen yerler arasındadır.

Selçuk

Efes Antik Kent Müzesi ile Meryem Ana Evinin yer aldığı Selçuk, İzmir merkezinden yalnızca 50 dakika mesafede konumlanıyor. Dünyada mevcut olan en büyük açık hava müzeleri arasında yer alan Selçuk, tarih anlamında Antik Çağdan başlayarak Osmanlı dönemine kadar uzanıyor. Efes Antik Kent Müzesi’ni, 1375'de yapılan İsabey Camisini, Hristiyanların kutsal kabul ettiği Meryem Ana Evi Kilisesini, Selçuk Kalesini, Hadrianus Tapınağını, Yedi Uyuyanlar Mağarasını Artemis Tapınağını Selçuk ilçesinde görmek mümkündür.

Karagöl Tabiat Parkı

İzmir'in en gözde doğal güzelliklerinin yer aldığı noktalardan olan Karagöl Tabiat Parkı, büyük yeşil alanı ile sizleri karşılıyor. Burada yürüyüş ve piknik yapmak son derece iyi bir seçenek olmaktadır. Mükemmel manzarası ile ön plana çıkan Karagöl Tabiat Parkı, kamp yapmak isteyenlerin de gözdesi konumunda. Ayrıca balık tutmak ya da kano gezilerine katılmak yine burada yapılabilecek etkinlikler arasındadır.

Değirmendere Şelalesi

Diğer bir ismi Malta Şelalesi olan ve Menderes ilçesine bağlı Değirmendere Köyünde bulunan Değirmendere Şelalesi, yüksekliği 5 metreyi bulan bir noktadan dökülüyor. Tam da yaz sıcaklarının verdiği bunaltıcı havadan uzaklaşmak ve mükemmel manzarada yürüyüş yapmak için var olan Değirmendere Şelalesi, aynı zamanda piknik yapılması içinde son derece uygun bir bölgedir.

İzmir Kültürpark

Yapılması için talimatını 1936 yılında Atatürk'ün verdiği İzmir Kültürpark, bünyesinde 16 adet sergi salonunu, 4 adet konferans salonunu, Celal Atik Spor Salonunu, İsmail İnönü Sanat Merkezini, Paraşüt Kulesini, Atatürk Açık Hava Tiyatrosunu, Gençlik Tiyatrosunu, İzmir Tarih ve Sanat Müzesini bulunduruyor. Spor sahaları, yürüyüş yolları, mükemmel yeşil alanları ve bazı fuar organizasyonlarını burada bulmak mümkündür.

Yeni Foça

Tatil yapmak için oldukça güzel bir yer olan Yeni Foça, İzmir'in merkezinden 80 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Foça ilçesinin merkezinden 20 kilometrelik mesafede yer alıyor. Mükemmel sahili ile ön plana çıkan Yeni Foça, sahil çevresinde bulunan otel, kafe ve restoranlar ile ziyaretçileri ağırlıyor. Eski dönemlerden günümüze kadar ulaşan Konakların bulunduğu sokaklarda gezmek yine Yeni Foça yerleşim yerini cazip hale getiren özellikler arasındadır.

Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ, mükemmel kış manzarasına sahip olan, doğa sporlarına ev sahipliği yapan ve kış turizminin son derece gelişmiş olduğu bir bölgedir.15.000 kişilik ziyaretçi kapasitesi bulunan Bozdağ Kayak Merkezi, her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor. Bununla birlikte kayak yapmak isteyen, ancak bilgisi olmadığı için kayak yapamayan kişilere kayak eğitimleri de veriliyor. Burada dağcılık, trekking, kaya tırmanma ve jeep safarisi ve yamaç paraşütü etkinliklerine katılmak mümkündür.

Kemeraltı Çarşısı

Dünya üzerinde aktif olarak hizmet veren en eski çarşılar arasında yer alan Kemeraltı Çarşısı, Mezarlıkbaşı semtinden başlayarak Konak Meydanına dek uzanıyor. Tarihi 1650 ile 1670 yıllarını kapsayan Kemeraltı Çarşısı, denizin doldurulması işlemi sonucunda yapılmış. İzmir'in ticaret merkezi olarak ifade edilen Kemeraltı Çarşısı, pek çok bedesten, han, baharatçı, antikacı ve sahaf dükkanlarına ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda 2020'de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde de yer alan Kemeraltı Çarşısı, kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Bornova Büyükpark

İzmir'in Bornova ilçesinde bulunan ve ülkemizdeki en eski şehir parkları arasında yer alan Bornova Büyükpark, özellikle yaz aylarında pek çok açık hava etkinliklerinin düzenlendiği bir noktadır. Gençlik merkezinin bulunduğu Bornova Büyükpark içerisinde ayrıca spor sahaları, yürüyüş yolları ve tüm çocuk yaş gruplarına uygun geniş oyun yerlerde mevcut.

Kadifekale

Rakımı 186 metre civarında olan ve İzmir merkezde yer alan tarihi yapılardan biri olan Kadifekale, M.Ö. 3000 yıllarında Büyük İskender'in ölümünün ardından sonra yapılmıştır. Osmanlı döneminde bazı değişiklikler yapılarak genişletilen Kadifekale, boyları 20 - 35 metre yükseklik arasında olan surları, 750 m2 büyüklüğündeki sarnıçları, kilisesi ve manastırı ile ön plana çıkıyor. Fotoğraf meraklıları burayı ziyaret ederek mükemmel fotoğraflar çekme imkanına sahip olabilir

Ooze Venue

2006'da hizmete açılan Ooze Venue, Bornova ilçesinde bulunan Kazım Karabekir Caddesinde konumlanıyor. Buraya dünyanın en ünlü müzisyenlerinin gelerek konser verdikleri biliniyor. Bunun yanı sıra özel partilerin ve dans gösterilerinin de düzenlendiği Ooze Venue, gece hayatını seven kişilerin mutlaka uğramasının tavsiye edildiği yerlerdendir.

Efes Antik Kenti

Dünyadaki en fazla bilinen tarihi yapılardan biri olan Efes Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer bulmuştur. Farklı bölümlerden meydana gelen Efes Antik Kenti, 24.000 kişilik kapasitesi bulunan antik dönemdeki en büyük açık hava tiyatrosuna sahip. Burada Celsius Kütüphanesini, Hadrian Tapınağını, Curates Caddesini ve etkileyici teras evlerini görebilirsiniz. İzmir'de gezilecek yerler listesinde mutlaka Efes Antik Kenti bulunması şiddetle tavsiye edilmektedir.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Sasalı Doğal Yaşam Parkı şeklinde de adlandırılan İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir'e bağlı Çiğli ilçesindeki Ahmet Piriştina Caddesinde bulunuyor.  425.000 metrekarelik alan üzerine kurulan İzmir Doğal Yaşam Parkı, yaklaşık olarak 1500 hayvan türünün yer aldığı bir yer. Yürüyüş yolu, hayvanat bahçesi, bisiklet yolu ve mükemmel doğası ile ön plana çıkan Doğal Yaşam Parkı, haftanın tüm günleri saat 09:00 ile 1800 arasında hizmet veriyor.

Klaros Koyu ve Antik Kenti

İzmir'den 70 kilometrelik bir mesafede konumlanan Klaros Antik Kenti, M.Ö. 13. yüzyıl içerisinde inşa edilmiştir. Pek çok medeniyetin izlerini taşıyan Klaros Antik Kenti, Apollon Tapınağı ve tarihi hazineleri ile etkileyici bir görüntüye sahiptir. Kentte devam eden arkeolojik kazıların sonucunda eski dönemlere ait birçok esere ulaşılmış ve İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştır.

Erythrai Antik Kenti

Karaburun Adası'nda İzmir'in 60 kilometre uzağında bulunan Karaburun Adasındaki Erythrai Antik Kenti, bölgenin en eski antik kentleri arasında yer alıyor. Erythrai uygarlığı, bu kenti merkez olarak kullanmış, kentin tarihi ise M.Ö. 3000 yıllarına dek uzanmaktadır. Bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda, Arkaik, Klasik, Helenistik ve Roma medeniyetlerine ait birçok tarihi esere ulaşılmıştır.

Balçova Teleferik

Balçova, İzmir'in en bilindik ilçeleri arasında bulunmaktadır. İlçeye 1974'de yapılan ve Türkiye'deki en eski teleferik hatları arasında yer alan Balçova Teleferik, AB standartlarına uygun duruma getirilmiş ve 1200 yolcu taşıma kapasitesine ulaşmıştır. 810 metrelik uzunluğu ve 316 metre yüksekliği ile 8 kişilik 20 kabin şeklinde tasarlanan Balçova Teleferik, İzmir'in kuş bakışı şeklinde izlenmesine olanak tanıyor. Haftanın yalnızca pazartesi günü dışında diğer tüm günlerde saat 11:00 ile 19:00 arasında Balçova Teleferik aktif olarak hizmet veriyor. Buraya gelerek teleferik turu esnasında mükemmel İzmir manzarasının fotoğraflarını çekebilirsiniz.